Приложения и още нещо … Комисарят Домбровскис: „Блокчейн технологиите са много обещаващи за финансовите пазари“

Блокчейн технологиите са много обещаващи за финансовите пазари, коментира след кръгла маса, посветена на криптовалутите, комисарят по въпросите на еврото Валдис Домбровскис, цитиран от пресцентъра на Европейската комисия. Той посочи още, че за да остане конкурента Европа трябва да приеме тази иновация, но в същото време подчерта, че криптовалутите не са валути в традиционния смисъл на думата и тяхната стойност не е гарантирана, а е обект на значителни спекулации. Комисарят предупреди инвеститорите в криптовалути, че има риск да загубят парите, вложени в тях. Затова и предупрежденията за това трябва да бъдат ясни, чести и във всички сфери. По време на кръглата маса са били разисквани как криптовалутите са обхванати от съществуващите регламенти за финансовите пазари, става ясно още от коментарите на Домбровскис. Той посочва още, че Европейската комисия ще определи дали са необходими още действия на ниво ЕС. Комисарят припомня и решението на Брюксел криптовалутите да бъдат обхванати от Директивата за борба с прането на пари, защото е възможно те да бъдат използвани за финансиране на незаконни дейности. Домбровскис прикани и страните от общността по-бързо да транспонират тези текстове в националните си законодателства. „Комисията ще продължи да наблюдава тези пазари заедно с други участници – на ниво ЕС, на международно ниво, включително и в Г20“, обясни Домровскис след форума и допълни, че в Брюксел имат готовност да действат въз основа на оценката на рисковете и възможностите.

Европейската комисия положи началото на обсерватория и форум за блокчейн Европейската комисия положи началото на Обсерватория и форум на ЕС за блокови вериги (блокчейн), с подкрепата на Европейския парламент, представляван от Якоб фон Вайцзекер – автор на актуалния доклад относно виртуалните валути. Обсерваторията и форумът ще представят основните тенденции при технологиите за блокови вериги, ще оказват съдействие на европейските участници и ще подкрепят ангажимента, поет от Европа към редица заинтересовани лица, осъществяващи дейност в областта на блокчейн. Технологиите за блокчейн, позволяващи равномерното съхраняване на информационни блокове в цялата мрежа, се считат за голямо постижение, тъй като осигуряват висока степен на проследимост и сигурност на извършваните онлайн икономически трансакции. Очаква се те да окажат въздействие върху цифровите услуги и да променят из основи бизнес моделите в широк кръг от области, като например здравеопазването, застраховането, финансите, енергетиката, логистиката, управлението на правата върху интелектуалната собственост или публичните услуги. Трябва да се създаде подходящата благоприятна среда – не плетеница от инициативи, а цифров единен пазар за блокови вериги в услуга на всички граждани. Обсерваторията и форумът на ЕС за блокови вериги са важна стъпка в тази посока..

Чрез научноизследователските програми на Европейския съюз – РП7 и Хоризонт 2020, Европейската комисия финансира от 2013 г. проекти в областта на блоковите вериги. Тя ще осигури до 340 млн. евро за финансиране за проекти, основаващи се на блокчейн технологии, до 2020 г. Европейските предприемачи вече предлагат технологични решения, основаващи се блокови вериги. В пилотните проекти са представени основни участници от традиционни сектори, като банки, застрахователи, фондови борси, логистични или други дружества. Много държави членки обявиха инициативи за насърчаване на използването на блокчейн технологии, информира technews.bg.

Европейската комисия иска да използва съществуващите инициативи като основа, да гарантира тяхната трансгранична съвместимост, да консолидира натрупания опит и да се бори с новите предизвикателства, възникнали вследствие на блоковите вериги (отпадането на посредничеството, надеждността, сигурността и проследимостта при проектирането).  За да се разшири влиянието на Обсерваторията в Европа, като партньор беше привлечен ConsenSys – установен в Европа глобален играч, избран чрез тръжна процедура, открита през миналата година. След подписване на договора на 29 януари 2018 г., ConsenSys ще работи в тясно сътрудничество със службите на Комисията по управлението на Обсерваторията и форума на ЕС.

Китай представи бяла книга за блокчейн технологията

Китай разполага със завършена индустриална верига за блокчейн сектора (децентрализирано съхранение на данни) и стотици компании въвеждат тази технология, се казва в публикувана в края на миналата седмица бяла книга на Министерството на промишлеността и информационните технологии. В края на март 2018 г. в страната е имало 456 компании, работещи с блокчейн технологията, включително производители на хардуер, интернет платформи, в охранителния и финансовия сектори, медиите и фирми за управление на човешки ресурси. През 2017 г. са били регистрирани рекорден брой нови компании в сферата – 178, а това на своя страната е довело до повишен инвеститорски интерес. В бялата книга обаче се отбелязва, че секторът на блокчейн технологията в Китай е все още в своя начален стадий, но очакванията са той бързо да се разрасне.

Търговската верига Walmart ще следи доставките си с блокчейн

Американският гигант при търговията на дребно Walmart, в партньорство в IBM, възнамерява да увеличи контрола и прозрачността на мрежата си за доставки чрез блокчейн технология. Новината бе съобщена по време на откриването на Watson IoT център на IBM в Мюнхен, Германия. Очаква се проектът да бъде реализиран за една година, като в резултат клиентите на Walmart трябва да получават по-свежи стоки. В Китай веригата работи върху експериментална система за проследяване на продукти от свинско месо до разполагането им на рафта в магазина. Очаква се в САЩ да бъде внедрено нещо подобно, което трябва да обхване и други стоки.

Автопроизводители създават консорциум за блокчейн технологии

Четири от най-големите автомобилни производители в света са се обединили в създаването на най-големия консорциум, насочен към прилагането на блокчейн технологиите в автомобилния сектор. Инициативата Mobility Open Blockchain Initiative (MOBI) включва BMW, Ford, General Motors и Renault. Също така според сайта coindesk.com сред членовете й са производителите на автомобилни части Bosch и ZF, големи ИТ компании (Accenture, IBM) и такива от блокчейн индустрията (Consensys, Hyperledger). Основната цел на MOBI не е да създаде собствена блокова верига или криптовалута, а да определи общи стандарти и приложни програмни интерфейси (API), за да позволи плащанията и споделянето на данни между автомобилите. Един вид създаването на нова екосистема за цифрова мобилност – от споделеното пътуване до автономните коли и всичко между тях.

Крис Балинджър, който е главен изпълнителен директор на MOBI, каза, че в предишната си работа в изследователския институт на „Тойота“ е осъзнал необходимостта от такова обединение. „Наистина трябва да има общи стандарти и общи начини за комуникация, идентифициране и извършване на плащания“, каза той. По думите му, ако всяка автокомпания се опитва да развие свои собствени дигитални системи за плащане на тол-такси или за предоставяне на услуга за споделено придвижване, просто няма да успее.

 

Източник:

www.espisanie.financebg.com

About The Author